Przygotowanie do wystaw

Jeżeli planujemy uczestnictwo w wystawach, warto omówić to z hodowcą. Najlepiej już w momencie zakupu psa. Dla przeciętnego posiadacza psa takie cechy jak ułożenie zadu, wysokość kłębu czy głębokość klatki piersiowej mają drugorzędne znaczenie. Jednakże przy planach wystawowych cechy te zaważają na ocenie i wyniku psa. Dlatego omówmy z hodowcą pomysł uczestnictwa w wystawach, który poradzi jak pracować, poleci sprawdzonych handlerów lub sam zajmie się odpowiednim przygotowaniem i poprowadzeniem psa.

Czasem plany wystawowe przychodzą z czasem. Pies podrasta i pragniemy pokazać go szerszej publiczności, poznać opinię sędziego. Pamiętajmy, że przed takim wydarzeniem należy psa odpowiednio przygotować. Nie wspomnę tu już o odpowiedniej pielęgnacji, kąpieli, wyczesaniu, czy wyczyszczeniu zębów czy uszu (z ubolewaniem stwierdzam, że nie wszyscy pamiętają o tak podstawowych rzeczach) ale o diecie i przygotowaniu fizycznym. Owczarek musi bowiem wykazać się dobrą kondycją, wydajnym kłusem i dobrą prezentacją zarówno w ruchu jak i na „stój”. Musi być przyzwyczajony do pewnych reguł panujących na wystawie i w ringu, do praktyk sędziego (oglądanie zgryzów i zębów, sprawdzanie jąder u samów) oraz do wykazania się dobrą psychiką (sprawdzanie zachowań psychicznych, odporność na strzał). 
    
Ma na to wszystko wpływ proces socjalizacji psa (zachowanie w tłumie, wśród innych psów). Te cechy kształtujemy już od najmłodszego wieku. Zabierajmy więc psa w różne miejsca, spacerujmy w tłumie, wchodźmy do nieznanych psu pomieszczeń, tuneli (dobre przygotowanie do wystaw w hali) itp. Podczas spaceru z psem pozwalajmy mu by „ciągnął” nas na smyczy (podzielmy się tak, by jedna osoba nawoływała go z przodu), zatrzymujmy się i ustawiajmy go co jakiś czas w pozycji na „stój”. Nagradzajmy zabawą za każde prawidłowe zachowanie.

Profesjonalny i obciążający trening wystawowy należy rozpocząć dopiero po prześwietleniu psa w kierunku dysplazji stawów biodrowych.

U ponad rocznego psa na trening przedwystawowy składa się wiele elementów. Warto skonsultować się z fachowcem, który obiektywnie spojrzy na psa i doradzi nam jakie elementy treningu będą najkorzystniejsze w danym przypadku, jakie poprawią prezentację psa, pozwolą wyeksponować jego zalety i ukryć wady. Ja polecam treningi w terenie, uzupełniane treningami na ringu. Treningi w terenie to długie spacery, przy jednoczesnym nawoływaniu psa, bieg przy rowerze, pływanie. Treningi na ringu mają na celu oswojenie psa z handlerem (prowadzącym), zaznajomienie z komendami i rutynowymi zachowaniami na wystawie. 

Na wystawie

Owczarka prezentuje się na napiętej, wyciągniętej lince. Pies musi ciągnąć, być energiczny i witalny. Musimy zadbać o dobrą komunikację z prowadzącym, odpowiednie nawoływanie psa poza ringiem tak, by nasz pies zawsze prezentował się nienagannie, by wyszukiwał nas pełen zainteresowania w tłumie widzów, nastawiał uszy, był temperamentny, a zarazem opanowany. Każdy pies ma jakieś wady, nie ma psów idealnych. Dobra prezentacja psa w ringu to umiejętne wyeksponowanie cech pozytywnych. A to rola handlera i nawołującego, by prezentacja psa wypadła jak najkorzystniej. Pies przygotowany do wystawy robi dobre wrażenie, a to duża szansa na dobry wynik. Sami z obserwacji na wystawach wiemy jak niekorzystnie na odbiór psa wpływa jego nieobeznanie z procedurami, np. podczas pokazywania zębów - przewodnik szarpiący się z psem w ringu to nienajlepsze świadectwo... Podobnie nienajlepsze wrażenie robią psy, które na wystawie znajdują się „za karę”. Idą ze spuszczoną głową, nie zainteresowane wołaniem właściciela, nie mówiąc o tych z przejawami agresji, które z założenia są dyskwalifikowane. Pamiętajmy też, że każdy sędzia ma jakieś preferencje co do typu psa. Nie zrażajmy się więc jednostkowymi niepowodzeniami. Wystawy i uczestnictwo w nich to sposób na miłe spędzenie czasu, a nie cel sam w sobie.

Zwycięstwo na wystawie daje powód do dumy i satysfakcji z naszego psa, ale nie może zamienić się w obsesyjne dążenie do pokonania konkurencji... Rywalizacja w ringu powinna być sportowa i uczciwa.