Pielęgnacja

Pielęgnacja to nie tylko wyczesywanie sierści, to codzienna troska o czystość, stan zdrowia i wygląd. naszego psiaka. Owczarek nie jest rasą szczególnie wymagającą, co nie oznacza, że nie potrzebuje kąpieli, dbania o jakość i wygląd włosa, zdrowie uszu czy zębów.

Choć domeną ras ozdobnych jest bywanie u psiego fryzjera, nasze owczarki także korzystają z oferty salonu piękności. Są tam starannie pielęgnowane, kąpane, wyczesywane. Mają obcinane pazury i czyszczone uszy. To wręcz niezbędna pielęgnacja, która pozwala nam na przygotowanie psów do sezonu wystawowego i zadbanie o zdrowy stan ich skóry.

 

KĄPIELE
CZESANIE
OBCINANIE PAZURÓW
CZYSZCZENIE USZU
PIELĘGNACJA OCZU
CZYSTE ZĘBY
ZAPOBIEGANIE INSEKTOM

 

KĄPIELE

Kąpiele to zazwyczaj trudna czynność dla właściciela psa. Nawet te psy, które lubią letnie kąpiele w rzece, czy w jeziorze, zazwyczaj nie znoszą kąpieli w wannie. Dlatego tak komfortowa w tej sytuacji jest pomoc salonu pielęgnacyjnego, gdzie jest profesjonalny sprzęt i fachowa kadra. Unikniemy walki z psem w wannie, zbierania włosów i zalanego wodą mieszkania.

Jeśli jednak decydujemy się na takie zabiegi w domu, korzystajmy z szamponów przeznaczonych dla psów, z uwzględnieniem wieku, problemów alergicznych czy zdrowotnych.

Kąpmy psa tylko w ciepłej wodzie i pozwólmy by wysechł zanim wyjdzie na podwórze. Dotyczy to zwłaszcza chłodnych dni.

Pamiętajmy, że kąpiel nasila wypadanie włosa i pobudza lnienie.

Po wyschnięciu włosa możemy użyć preparatów nabłyszczających, co uatrakcyjni szatę naszego pupila.

CZESANIE

Wyczesywanie sierści pozwala na utrzymanie skóry i okrywy włosowej naszego psa w dobrej kondycji. Usuwanie martwego włosa pozwala na zrobienie miejsca dla nowej ładnej sierści. Masowanie pobudza i oczyszcza skórę. Dzięki wyczesywaniu mamy szansę na szybkie wykrycie pasożytów (pchły, kleszcze, patrz: choroby). Usuwamy nieczystości – kawałki roślin, gałązki, rzepy i inne pozostałości ze spacerów, a także tworzące się kołtuny. W sprzedaży dostępne są szczotki, zgrzebła i grzebienie. Warto zaopatrzyć się we wszystkie.

 

OBCINANIE PAZURÓW

Pies, który nie często biga po twardej nawierzchni i nie ściera sobie pazurów samoistnie, powinien mieć je podcinane. Używamy w tym celu specjalnych nożyc z ogranicznikiem. Ponieważ pazury psa są unerwione i ukrwione, trzeba umiejętnie usuwać jedynie warstwę rogową. Przy okazji pielęgnacji pazurów warto sprawdzić poduszki i przestrzenie między palcami, czy nie pozostają w nich drzazgi i inne zanieczyszczenia.

CZYSZCZENIE USZU

Do pielęgnacji uszu, należy używać jedynie preparatów specjalnie do tego przeznaczonych. Mają one na celu dezynfekcję, zapobieganie ewentualnym infekcjom i usuwanie brudu oraz nadmiernie wydzielającej się woskowiny. Polecamy preparaty w postaci mleczka np. Aurisal czy Otiseptol. Nakładamy niewielką ilość na wacik i dokładnie przemywamy wewnętrzną stronę ucha, następnie niewielką ilość dozujemy do środka ucha mocno wcierając, a następnie wycieramy suchym wacikiem.

Jeśli w uchu pojawia się ciemna wydzielina o nieprzyjemnym zapachu należy jak najprędzej udać się do lekarza weterynarii.

 PIELĘGNACJA OCZU

Wszelkie łzawienia czy ropienia oczu są oznaką choroby i należy z tym udać się do lekarza weterynarii. Przyczyną mogą być także alergie lub rekcje na brud, bądź urazy. Jeżeli podrażnienie jest drobne to wystarczy użyć kropli homeopatycznych do oczu lub przemyć oczy wacikiem jałowym, usuwając z kącików wyciek. Możemy zastosować także napar z zimnej herbaty lub roztwór kwasu bornego, bądź specjalne, dostępne w dobrych sklepach, preparaty do pielęgnacji oczu.


CZYSTE ZĘBY

Zęby naszego psa wymagają pielęgnacji. Tworzący się na nich osad może powodować nieprzyjemny zapach z pyska i proces chorobowy. Aby uniknąć inwazyjnego zabiegu (w narkozie) usuwania kamienia nazębnego u lekarza weterynarii, o zęby naszego psa należy dbać od samego początku. Powinnyśmy dawać psu kostki lub inne zabawki i gryzaki czyszczące zęby, co jakiś czas podawać kości, suszone produkty mięsne typu skóry, uszy i karmę mającą na celu oczyszczanie zębów - typu Oral. Można także stosować płynu i pasty, szczotkować psu zęby lub stosować preparaty w płynie, które zabezpieczą przed osadzaniem się osadu i kamienia, a także zniwelują nieprzyjemny zapach z pyska.

ZAPOBIEGANIE INSEKTOM

Aby zapobiegać pojawieniu się na sierści naszego pupila groźnych pasożytów, należy pamiętać o spryskiwaniu naszego psa preparatami przeciw kleszczom i pchłom, bądź o nakładaniu odpowiednich preparatów w pipetce na kłąb. Stosowanie samych obroży owadobójczych może nie dać nam pełnej ochrony, dlatego warto stosować kilka zabezpieczeń. My polecamy przeciw insektom preparaty takie jak: Frontline, Fiprex, Sabunol, Preventic – obroża. Należ pamiętać by niekąpać naszego psa min. 48 godzin przed i po zastosowaniu preparatu.