Porady żywieniowe

Psa żywić możemy tradycyjnie, gotując i przygotowując posiłki, bądź korzystając z suchych karm odpowiednio zbilansowanych do wieku i wielkości psa. W dwóch przypadkach warto poznać kilka ważnych sugestii.

Suche karmy

Na rynku dostępne są gotowe karmy dla psów. Te pochodzące od renomowanych producentów są bogate w składniki odżywcze, bardzo dobrze zbilansowane i dostosowane do rzeczywistych potrzeb organizmu psa. Zróżnicowane są w oparciu o rasy, wiek, wielkość psa, jego aktywność fizyczną. Są odpowiednie karmy dla psów ras małych i dużych, dla młodych i starszych, dla domowych i pracujących, dla otyłych i dla alergików, dla suk ciężarnych i psów w okresie rekonwalescencji. Na rynku występują również karmy dietetyczne. Są one niezastąpione w leczeniu mocznicy, kamieni moczowych, chorób trzustki. Mogą przedłużyć życie zwierzęcia i poprawić jego jakość.

Dzięki temu łatwo jest dopasować odpowiednią karmę dla naszego pupila. Dlatego tak ważne jest, by poza jakością karmy i producentem, odpowiednio wybrać jej rodzaj.

Suche karmy są doskonałym rozwiązaniem szczególnie dla osób, które nie mają czasu na samodzielne przygotowywanie pełnowartościowych psich posiłków. Ich wadą jest to, że te najlepsze, z najwyższej półki są niestety dużo droższe od tych słabych - „supermarketowych”, którymi nie należy karmić naszych psów!... Jednakże podsumowując wszystkie koszty tradycyjnego żywienia i czasu poświęconego na przygotowywanie posiłków, może okazać się, że żywienie karmą, nawet tą najdroższą, jest bardziej opłacalne.

Szczeniaki i młode psy wymagają bardzo intensywnego żywienia. Ich duże zapotrzebowanie na białko, minerały, wapno i witaminy (A,D3,E,B1,B2,B6,B12) musi być odpowiednio zaspokajane. U psów rasy owczarek niemiecki, w okresie intensywnego wzrostu, gdy psy osiągają znaczną masę ciała w krótkim okresie czasu, karmy gwarantują prawidłowy rozwój i chronią przed przedawkowaniem białka i witamin, co jest równie niebezpieczne jak niedobór. Owczarek rośnie bardzo szybko. W wieku około 6 miesięcy przyrost wagi ciała wynosi 1kg na tydzień. Tak duży przyrost wagi przy nieodpowiednim karmieniu niesie za sobą duże ryzyko schorzeń kostnych.

Owczarek niemiecki jest psem, który ma bardzo delikatny układ pokarmowy. Każda zmiana karmy powinna być poprzedzona stopniowym przyzwyczajaniem do nowości... Nie należy urozmaicać mu posiłków, gdyż dla nieprzyzwyczajonych żołądków naszych psów może okazać się to bardzo nieprzyjemną niespodzianką. Do wszystkiego należy przyzwyczajać psa stopniowo i nowe pokarmy dozować w niewielkich ilościach.

 

Tradycyjne żywienie

Jeśli zdecydujemy się na żywienie tradycyjne pamiętajmy, że:

Najlepszy jest gotowany ryż z warzywami, można podawać dobrze rozgotowaną kaszę jęczmienną, kukurydzianą, kaszę manną oraz makaron, pamiętając, że jest bardzo tuczący.

Z warzyw dobre są: gotowana włoszczyzna i buraki, marchew (surowa, gotowana, tarta), jabłka, rzodkiewki, banany, szpinak (zawierają dużo witamin, pobudzają pracę jelit, sole mineralne, karoten). Ziemniaki należy zawsze dobrze gotować. Do jedzenia warzyw i owoców należy przyzwyczajać psa od małego, gdyż dorosłe psy trudno jest przystosować i można doprowadzić do zaburzeń trawienia, a potem do awitaminozy.

Najlepsze mięso to wołowina, konina lub cielęcina. Mięso drobiowe należy podawać bez całych kości, najlepsze jest mięso zmielone z kośćmi i chrzęśćmi! Można podawać ryby bez ości - najlepiej morskie, np. flądrę lub dorsza. Dobre są jajka w postaci ugotowanej lub same surowe żółtko .

Można dawać twaróg, jogurt czy kefir. Z kości - najlepiej cielęce z dużą chrząstką. Kości zawierają bardzo dużo fosforu, wapnia i magnezu. Trzeba pamiętać, że nie wolno podawać łatwo łamiących się kości z drobiu i dziczyzny, które mogą poranić przełyk i przewód pokarmowy psa.

Psom nie należy podawać fasoli i innych nasion roślin strączkowych, wyrobów garmażeryjnych (kaszanka, pasztetowa), pokarmów zawierających dużo przypraw, cukru, cebuli oraz czosnku. Nie wolno podawać psu czekolady - nawet w niewielkich ilościach jest trucizną dla psa.

Jak podawać posiłki

Młode psy jedzą często. Ilość karmienia uzależniamy od wieku. Trzy miesięczne szczenięta karmimy cztery razy dziennie. Dorosłe dwa razy – rano i wieczorem. Posiłki powinny być podawane o stałej porze i w postaci papki o temperaturze pokojowej. Suchą karmę należy podawać w postaci rozmoczonej. Posiłek przygotowujemy min. 40 min. przed podaniem, zalewając odmierzoną ilość karmy ciepłą (ale nie wrzącą!) wodą. Pies musi mieć stały dostęp do świeżej wody. Miska z jedzeniem nie powinna stać, jeśli pies nie ma apetytu, należy zabrać miskę i podać ją później bądź w następnej porze żywienia. Pamiętajmy też, że po jedzeniu nie należy aplikować psu zabawy i intensywnego ruchu. Grozi to bardzo niebezpiecznym skrętem żołądka.