Szczeniak w domu

Odbierając szczenię pamiętajmy, że nasz nowy przyjaciel może tęsknić i przeżywać rozłąkę z hodowcą, więc dajmy mu trochę czasu na oswojenie się z nami i nowym miejscem. Może być nieco osowiały, nie chcieć jeść lub mieć biegunkę. Taki stan, dopóki nie trwa zbyt długo nie powinien nas niepokoić. Niektóre szczeniaczki mogą źle znosić podróż samochodem, jeśli nigdy wcześniej nie jeździły hodowca może nawet o tym nie wiedzieć. Dlatego poprośmy hodowcę by nie karmił psa bezpośrednio przed odbiorem. Z pewnością na czczo podróż zniesie lepiej niż z pełnym żołądkiem. Na wszelki wypadek weźmy ze sobą ręcznik papierowy i kocyk lub ściereczkę. Malec może się ślinić i mieć mdłości. Taki stan nie jest przeciwwskazaniem do podróżowania. Wskazane jest wręcz w takiej sytuacji częste zabieranie go i oswajani e z pojazdem. Czasem choroba lokomocyjna mija, a czasem niestety trzeba przeciwdziałać jej farmakologicznie.

To jak szybko piesek się u nas zaaklimatyzuje w dużej mierze zależy od nas. Po przybyciu do domu pieskowi należy umożliwić zaznajomienie się z nowym otoczeniem, domownikami, należy pokazać mu jego miejsce oraz stopniowo zapoznawać z innymi przebywającymi w domu zwierzętami. Po przyjeździe poświęćmy psu uwagę, głaszczmy, przytulajmy i rozmawiajmy z nim, używając już nadanego mu imienia. Dajmy mu poznać wszystkie „kąty” i oswoić się z domownikami. Pamiętajmy, że od początku malec powinien mieć swoje miejsce w domu, własne posłanie, miski ze stałym dostępem do wody. Od pierwszych dni stosujmy dyscyplinę, nie pozwalajmy na wchodzenie do pomieszczeń gdzie nie wolno mu przebywać oraz na wskakiwanie na fotele czy kanapy. Błędem jest też by pierwszą noc pozwolić spędzić psu w naszym łóżku. Może to w przyszłości okazać się bardzo kłopotliwe.
Pies od chwili przybycia powinien znać hierarchię, wiedzieć, kto jest w rodzinie najważniejszy. Zwykle pies uznaje osobę, która poświęca mu najwięcej czasu, zaś pozostałych członków traktuje równorzędnie. Na wszelkie próby dominacji wobec innych członków rodziny, a zwłaszcza osób starszych czy dzieci nie wolno psu zezwolić.

Po zaznajomieniu malca z otoczeniem, należy psiaka nakarmić To da mu poczucie przynależności do stada. Po posiłku oszczędźmy mu zabawy, nie „tarmośmy” go więc i nie przewracajmy. Pozwólmy mu odpocząć. Szczenię na ogół po posiłku samo zasypia po przeżytych pierwszych wrażeniach. Należy pamiętać o jednakowych porach karmienia i o zapewnieniu psu stałego dostępu do wody. Jeśli posiłek nie jest do końca zjedzony, zabierzmy resztki i nie pozwalajmy, by pies dojadał w ciągu dnia. Nie zostawiajmy też jedzenia w zasięgu psa. Przejedzenie może doprowadzić do bardzo niebezpiecznego dla życia skrętu żołądka.

Pamiętajmy, iż wiek szczenięcy to okres ważnego rozwoju emocjonalnego i charakterologicznego, utrwalania się wielu ważnych cech. Należy tym czasie uważać, by nie dopuścić do przeżyć dla psa nieprzyjemnych np. pogryzienia czy krzywdy wyrządzonej przez innego człowieka.

Każdy nowy właściciel pyta jak najszybciej nauczyć psa czystości. Mały szczeniak nie wie tego sam, dlatego zanim osiągnie wiek poszczepienny przygotujmy w domu podkład w postaci psich pieluch i nauczmy psiaka załatwiania swych potrzeb jedynie w tym miejscu. Unikniemy dzięki temu niemiłych niespodzianek.... Jeśli mieszkamy w domku, gdzie wychodzenie na podwórko nie wiąże się z niebezpieczeństwem zarażenia szczeniaczka, pamiętajmy, by wyprowadzić go po każdym posiłku, zabawie, przebudzeniu . Przebywajmy z nim do chwili kiedy załatwi swe potrzeby fizjologiczne i koniecznie pochwalmy go za to, poklepaniem, dobrym słowem lub smakołykiem.

Wychodząc z domu pozostawiajmy psu zajęcie w postaci kostki, węzełka czy innej zabawki, która skupi jego uwagę. Pod naszą nieobecność zajmie to malca i nie pozwoli mu się nudzić. Może dzięki temu unikniemy zniszczenia butów czy mebli
Półroczny piesek powinien być już oswojony z całym otoczeniem i zjawiskami jakie go otaczają. Jeśli był odpowiednio uczony żadne sytuacje nie powinny go stresować lub deprymować. Ważne jest by w trakcie codziennych spacerów poświęcić czas  na zabawę i na naukę. Bierzmy ze sobą piłeczkę bądź smakołyki i konsekwentnie uczmy psa posłuszeństwa. Każde pozytywne zachowanie powinno być przez nas nagradzane. Podczas spacerów pozwólmy psiakowi na poznanie innych zwierząt,  Pamiętajmy, że spacery są najlepszą okazją do tego, aby zaprzyjaźnić się ze swym psem, nauczyć go tego, czego od niego oczekujemy. W trakcie wspólnych spacerów poświęcajmy uwagę naszemu psu, który oczekuje zainteresowania ze strony swego pana. Wspólna zabawa i spełnienie poleceń właściciela są dla niego najważniejsze.